UWM - kierunek dla każdego

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski to uczelnia młoda i dynamicznie się rozwijająca.  Jej korzenie sięgają jednak lat 50. ubiegłego wieku, kiedy to w powojennym Olsztynie powstała Wyższa Szkoła Rolnicza, przemianowana następnie na Akademię Rolniczo-Techniczną. ART razem z Wyższą Szkołą Pedagogiczną (powstałą w latach 60. ub.w.) oraz Warmińskim Instytutem Teologicznym (rok założenia 1980) dały początek obecnemu uniwersytetowi.

Obecnie  (rok akademicki 2019/20) UWM kształci 17,7 tys. studentów na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych oferując im 79 atrakcyjnych kierunków z każdej dziedziny nauki. Uczelnia wychodzi naprzeciw oczekiwaniom pracodawców, dostosowując kształcenie do potrzeb rynku pracy. Dlatego w ofercie ma np. takie kierunki, jak: logopedia, chemia, psychologia, kryminalistyka, bezpieczeństwo narodowe, dietetyka, gastronomia, sztuka kulinarna, mikrobiologia czy informacja naukowa i bibliotekoznawstwo. Niesłabnącym powodzeniem cieszą się nauki medyczne, medycyna weterynaryjna – jedyny tego typu kierunek w Polsce mający akredytację europejską, geodezja i kartografia mające stabilną i uznaną w kraju markę. Kierunek zootechnika prowadzony przez Wydział Bioinżynierii Zwierząt został uznany przez Państwową Komisję Akredytacyjną za najlepszy w Polsce.

Od 2017 r. UWM uniwersytet umożliwia studentom kształcenie dulane. Dają ono możliwość równoczesnego studiowania i odbywania praktyki zawodowej w frmie udostępniającej warsztat pracy i fundującej stypendium, przygotowujące absolwenta do pracy.

Uniwersytet oferuje także, na 3 specjalnosciach, wspólne studia z Uniwersytetem Technicznym w Offenburgu w Niemczech i na 1 specjalności wspólne studia na Politechnice w Setubal w Portugalii dające dwa dyplomy.

Studenci Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego rozwijają swe zainteresowania w ponad 100 kołach naukowych. Dlatego Kortowo co roku w maju jest gospodarzem Ogólnopolskiego Seminarium Studenckich Kół Naukowych. To forum wymiany doświadczeń młodych pasjonatów nauki z niemal wszystkich ośrodków akademickich w Polsce oraz z zagranicy.

Studenci UWM mają do dyspozycji 12 akademików usytuowanych w parku nad jeziorami Kortowskim i Stary Dwór i 2 w centrum Olsztyna. W kampusie Kortowo są banki, sklepy, stołówki, przychodnia lekarska. Można zjeść pizzę w przytulnej pizzerii, skorzystać z oferty gabinetu kosmetycznego, fryzjerskiego, kupić kwiaty w kwiaciarni, wybrać się na spacer nad jezioro lub spędzić wieczór w klubie słuchając muzyki. Dbający o kondycję fizyczną mają do dyspozycji przebogatą ofertę, np.: pływalnię, korty tenisowe, boiska do piłki nożnej, koszykówki i siatkówki, siłownię zewnętrzną i sprzęt pływający, konie.

Dla potrzeb osób niepełnosprawnych funkcjonuje w strukturach UWM Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych wspierające osoby niepełnosprawne w załatwianiu wszelkich uczelnianych formalności, a także oferujące pomoc psychologa, tłumacza migowego i tzw. asystentów osobistych.

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski dwukrotnie został uhonorowany przez Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej tytułem Uczelni przyjaznej studentom.