Wybieramy Olsztynianina Roku

ratusz w Olsztynie
Dwóch pracowników naszej uczelni znalazło się w gronie kandydatów do tytułu Olsztynianin Roku 2016. Są to prof. Wojciech Maksymowicz z WNM i dr Szymon Żyliński z WH. Teraz czytelnicy „Gazety Wyborczej” zdecydują, komu przypadnie ten tytuł.

Plebiscyt na Olsztynianina Roku „Gazeta Wyborcza” organizuje od 2008 r. Do tytułu nominowani są ludzie szczególnie zaangażowani w sprawy naszego miasta. Kandydatury zgłaszają czytelnicy „Wyborczej”. Zwycięzca następnie jest wyłaniany w głosowaniu. W tym roku w zaszczytnym gronie laureatów znalazło się aż 5 osób związanych z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim, a 2 osoby to pracownicy naszej uczelni. Poniżej prezentujemy sylwetki kandydatów do tytułu Olsztynianin Roku 2016.

Ewa Błaszczyk, prof. Wojciech Maksymowicz, prorektor ds. uczelni medycznej UWM

Ewa Błaszczyk, matka dziecka, które od wielu lat żyje w spiączce i prof. Wojciech Maksymowicz, neurolog, utworzyli w Olsztynie pierwszą w Polsce klinikę „Budzik” dla dorosłych pogrążonych w śpiączce. W minionym roku sprawili też, że do olsztyńskiego szpitala uniwersyteckiego przyjechał prof. Isao Morita, japoński neurochirurg. Wiosną przeprowadził w Olsztynie nowatorskie zabiegi wszczepienia stymulatorów pacjentom w śpiączce, które mają pobudzić układ nerwowy do pracy, by odzyskali świadomość.

Dr Szymon Żyliński z Wydziału Humanistycznego

Doktor, adiunkt w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWM.  W pracy naukowej zajmuje się analizą popularnych aplikacji mobilnych, przede wszystkim Snapchatu, mediów zagranicznych – szczególnie upodobał sobie dziennikarstwo w Bhutanie – oraz kulturotwórczymi przejawami autostopu. Ma za sobą staże w Maltepe University (Istambuł, Turcja) i Ryerson University (Toronto, Kanada). Swoją pasję do podróży autostopem połączył z badaniami naukowymi w Bhutanie, po którym podróżował właśnie przypadkowo zatrzymywanymi samochodami. Wspomnienia z tych wojaży można było oglądać na bieżąco dzięki filmom, które zamieszczał w internecie. 

Erwin Kruk, olsztyński pisarz i poeta

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski nadał mu w ubiegłym roku godność doktora honoris causa, nazywając strażnikiem mazurskiego dziedzictwa kulturowego.  Także rok temu Erwin Kruk dostał Wawrzyn, najważniejszą nagrodę literacką na Warmii i Mazurach. Także w ubieglym roku został uhonorowany przez władze Poznania i Uniwersytetu im. Adam Mickiewicza Poznańską Nagrodą Literacką – za wybitne zasługi dla polskiej literatury i kultury.

Julia Marcell, absolwentka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego

Artystka, choć mieszka i pracuje w  Berlinie, pochodzi z Olsztyna. Jest córką prof. Józefa Górniewicza, byłego rektora UWM. Piosenkarka w ubiegłym roku wydała płytę „Proxy”, którą dziennikarze mediów Agory i innych stacji muzycznych nagrodzili trzecim miejscem w rankingu najlepszych krajowych albumów. Julia Marcell na swoim koncie ma już m.in. Fryderyka 2012 w kategorii „Album roku, muzyka alternatywna” oraz Paszport „Polityki”.

Pozostali kandydaci do tytułu to: ks. Zbigniew Czernik, Joanna Jędrzejczyk, Iwona Jopek, Konrad Lenkiewicz, Jacek Smółka, Browar Kormoran.

Olsztynianina Roku 2016 wybieramy do 28 lutego włącznie za pomocą kuponów z „Gazety Wyborczej” i SMS-ów. Każdy kandydat ma przypisany kod (lista poniżej). Aby oddać głos na swojego kandydata, należy wysłać SMS-a pod numer 71 466 (koszt 1,23 zł z VAT ), w treści wpisując OL(kropka)Kod kandydata, np. OL.01. Głosowanie SMS-owe trwa do 28 lutego do godz. 23.59.

** Ewa Błaszczyk, Wojciech Maksymowicz – SMS o treści OL.01

** Browar Kormoran – SMS o treści OL.02

** Ks. Zbigniew Czernik – SMS o treści OL.03

** Joanna Jędrzejczyk – SMS o treści OL.04

** Iwona Jopek – SMS o treści OL.05

** Erwin Kruk – SMS o treści OL.06

** Konrad Lenkiewicz – SMS o treści OL.07

** Julia Marcell – SMS o treści OL.08

** Jacek Smółka – SMS o treści OL.09

** Szymon Żyliński – SMS o treści OL.10

 

Więcej informacji: http://olsztyn.wyborcza.pl/olsztyn/7,35187,21358217,ogolny-regulamin-plebiscytu-na-olsztynianina-roku-2016.html

opr. mah

Erwin Krukprof. Wojciech MaksymowiczJulia Marcelldr Szymon Żyliński
w kategorii