UWM rozpoczął projekt "Spotkania z nauką"

zajęcia w trakcie Nocy Biologów
Wykłady, warsztaty, zajęcia laboratoryjne, dyskusje, pikniki naukowe, interaktywne wystawy, a także zajęcia on-line. Na UWM ruszyły "Spotkania z nauką".

"Spotkania z Nauką" to dwuletni projekt edukacyjny, który rozpoczął się 1 lipca. Ponad 50 naukowców z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego będzie upowszechniać i popularyzować osiągnięcia nauk ścisłych, głównie biologicznych, w szczególności wśród młodzieży szkół średnich.

O projekcie opowiadali 2 lipca uczeni w trakcie pierwszej prasowej konferencji on-line. Webinarium poprowadził dr hab. Stanisław Czachorowski, prof. UWM, koordynator projektu.

- W maju zakończyliśmy projekt "Uniwersytet młodego odkrywcy", który był skierowany głównie do osób w wieku 6-16 lat. "Spotkania z nauką" są zatem kontynuacją działań, które od dłuższego czasu podejmujemy na Wydziale Biologii i Biotechnologii. Naszymi studentami stają się osoby spoza Uniwersytetu. "Spotkania z nauką" kierujemy w szczególności do młodzieży szkół średnich z województwa warmińsko-mazurskiego oraz województw sąsiednich, ale nie tylko. Tak naprawdę każdy człowiek interesujący się naukami biologicznymi będzie mógł wziąć w nich udział- mówił prof. Czachorowski.

W ciągu 24 miesięcy ponad 50 pracowników UWM zorganizuje: 4 pikniki naukowe, w których weźmie udział co najmniej 2000 uczestników, dwa obozy naukowe na Uniwersytecie, 60 wykładów, warsztatów i kawiarni naukowych w formie wyjazdowej, 12 cyklicznych spotkań na Uniwersytecie z wykładami i warsztatami, trzy wystawy półroczne w Bibliotece Uniwersyteckiej oraz cztery wystawy objazdowe. Opublikowanych zostanie co najmniej 150 krótkich tekstów i filmików popularnonaukowych na blogu oraz mediach społecznościowych. Bezpośredni udział w zajęciach i wystawach weźmie co najmniej 4 tys. osób, a przekaz medialny dotrze do znacznie większej liczby osób zarówno w kraju, jak i za granicą. Wszystkie te działania wpisują się w cele powstającego Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji "Kortosfera".

- W ten sposób chcemy popularyzować ofertę kształcenia UWM i budować pozytywny obraz nauk przyrodniczych. Uniwersytet jest miejscem, w którym odkrywamy i o tych odkryciach chcemy opowiadać. Podczas „Spotkań z nauką", młodzi ludzie będą przyjeżdżali na olsztyński uniwersytet na wykłady, warsztaty, zajęcia laboratoryjne, dyskusje. Będą organizowane także pikniki naukowe i interaktywne wystawy. Naukowcy z uczelni będą też jeździć do szkół w terenie, bo czasami łatwiej jest jednemu, czy dwóm naukowcom pojechać z wykładem do szkoły, niż całej klasie przyjechać do Olsztyna na uczelnię - wyjaśniał prof. Czachorowski. - Chcemy wykorzystać w większym stopniu niż do tej pory media społecznościowe. Jest to dobra forma komunikacji. Chcemy rozwijać nauczanie hybrydowe, czyli łączyć bezpośredni kontakt z odbiorcą z wykorzystaniem Internetu do zdalnego przekazu informacji o nauce - dodał prof. Czachorowski.

O badaniach naukowych, prowadzonych na Wydziale Biologii i Biotechnologii opowiedziała prof. Nina Smolińska, a szczegółowe informacje o projekcie przedstawiły dr hab. Dorota Juchno, prof. UWM oraz dr hab. Anna Biedunkiewicz.

- "Cykliczne spotkania z nauką" to propozycja nowa. Zaplanowaliśmy 12 jednodniowych spotkań z biologią i biotechnologią, które rozpoczniemy w listopadzie, a zakończymy w czerwcu 2022 r. Będą się one odbywały tego samego dnia tygodnia i o tej samej godzinie. Będą to 4 wykłady i warsztaty. Zaprezentujemy w popularno-naukowej formie różne działy biologii i biotechnologii. Mamy nadzieję, że spotkania te zagoszczą u nas na stałe, tak jak Noc Biologów - mówiła prof. Juchno.

Organizatorzy "Spotkań z nauką" zapowiedzieli także dwa festiwale naukowe - Dzień Biologii i Biotechnologii, które odbędą się na przełomie maja i czerwca 2021 oraz 2022 roku.

- Zależy nam na upowszechnianiu wiedzy oraz budowaniu relacji między naukowcami a społecznością lokalną. Będzie to święto wydziału i uzupełnienie innych zadań projektu takich, jak: Wypożycz sobie naukowca, Cykliczne spotkania z nauką czy Obozy naukowe. W trakcie festiwalu zaprezentujemy najnowsze wyniki badań pracowników naszego wydziału, zaprezentują się koła naukowe, a także odbędzie się "Spotkanie z Olimpijczykiem", czyli z laureatami i finalistami Olimpiady Biologicznej z naszego województwa, będącymi na zawodach etapu centralnego. Opowiedzą oni o własnych doświadczeniach z czasów przygotowywania się do kolejnych etapów olimpiady - wyjaśniała dr hab. Anna Biedunkiewicz.

W konferencji on-line udział wzięła także Wioletta Śląska-Zyśk - dyrektor Centrum Promocji Nauki i Innowacji "Kortosfera". "Spotkania z nauką" prowadzone będą przede wszystkim przez pracowników naukowych z Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM, ale także innych wydziałów uniwersyteckich. Projekt finansowany jest z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki" Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Więcej informacji o "Spotkaniach z nauką".

syla