Profesor nauk technicznych z UWM został literatem

Prof. dr hab. inż. Tomasz Bajerowski z Wydziału Geoinżynierii UWM postanowił utrwalić wspomnienia i doświadczenia z czasów pracy w terenie i wydał je w formie zbioru opowiadań. Właśnie ukazała się książka pt. "Tego Świata już nie ma. 63 opowiadania o tym, jak to jest".

Prof. Tomasz Bajerowski mówi o sobie “geodeta bezobjawowy”. Lubi bezpośredni kontakt z naturą oraz przemienianie myśli w słowa. Tzw. NieWiersze oraz E-seje publikuje od jakiegoś czasu na Facebooku i to właśnie one dały przyczynek do zbioru opowiadań "Tego Świata już nie ma"

Znajomi, którzy czytali moje literackie próby na Facebooku coraz mocniej sugerowali mi, abym napisał książkę. I stało się. Jestem szczęśliwy z tego, jak została odebrana i myślę, że będę kontynuował pisanie. Zabrałem się za to dość późno, ale myślę, że mam jeszcze trochę czasu i będę nadal próbował - mówi w rozmowie z “Wiadomościami Uniwersyteckimi” prof. Tomasz Bajerowski. 

Tematem opowiadań zawartych w zbiorze są czasy lat osiemdziesiątych na Warmii i Mazurach. Autor wykorzystał swoje doświadczenia z pracy w terenie jako geodeta w Wojewódzkim Biurze Geodezji i Terenów Rolnych w Olsztynie. Wokół zasłyszanych wówczas historii zbudował dowcipne, ale niepozbawione również refleksji opowiadania. Cechują się one specyficznym stylem - wartką narracją, ascetyzmem słownym i swego rodzaju barwnością. 

Mniej więcej czterdzieści lat temu, zaraz po studiach, pracowałem w terenie, robiłem pomiary geodezyjne na wsi. Moim zdaniem geodezja na wsi jest ciekawsza niż w mieście, bo można tam spotkać ciekawych ludzi, obcować z przyrodą itd. W tej książce są zawarte te wszystkie przeżycia, które zapamiętałem z tamtych czasów. Wydaje mi się, że warto było je spisać, bo stanowią kawał mojego życia. Z tamtych czasów zapamiętałem różne zdania wypowiadane przez ludzi, których wówczas poznałem. Wiele z nich było na tyle ciekawych, ale także zabawnych, że teraz wokół tego napisałem całe opowiadania. Można powiedzieć, że to samo się pisało - wyjaśnia prof. Tomasz Bajerowski.  

W ten sposób naukowiec zajmujący się naukami ścisłymi został literatem. Prof. Bajerowski przyznaje, że porzucenie stylu naukowego nie stanowiło dla niego większego problemu, ponieważ nawet w swoich publikacjach naukowo-dydaktycznych starał się pisać prostym, zrozumiałym oraz interesującym językiem.  

Dziedzina, którą zajmowałem się przez wiele lat, to gospodarka przestrzenna i budowanie przestrzenne, a ostatnio są to np. analizy geoprzestrzenne na potrzeby zwalczania terroryzmu. Jednak pisząc prace naukowe, starałem się pisać zrozumiałym, pozbawionym nudy językiem i odwoływałem się również do nienaukowych źródeł, jak chociażby do płyt zespołu Pink Floyd. Ja chyba nie potrafię pisać ściśle naukowo - dodaje prof. Tomasz Bajerowski. 

Prof. Tomasz Bajerwoski jest laureatem III miejsca w XXIX Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Marka Hłaski za opowiadanie pt. “11”. Debiutował w czasopiśmie “Urania” w 2020 roku.  

Książkę "Tego Świata już nie ma" wydało Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Gietrzwałdzie. 

Marta Wiśniewska