Najpiękniej kolęduje „Kortowo”

występ ZPiT "Kortowo" w Będzinie
Uniwersytecki Zespół Pieśni i Tańca „Kortowo” wyśpiewał I nagrodę na 28. Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie. O I miejsce w tym roku walczyło ok. 6 tys. zespołów folklorystycznych.

Festiwal kolęd i pastorałek w Będzinie to jeden z największych przeglądów tego typu w Europie, a zarazem jeden z największych amatorskich festiwali muzycznych w kraju. W eliminacjach każdego roku startuje kilkadziesiąt tysięcy osób. W tegorocznej 28. edycji po raz pierwszy wziął udział Zespół Pieśni i Tańca "Kortowo", działający przy Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim.

"Kortowo" zaśpiewało 3 pastorałki - Hej, bracia, czy śpicie; A cóż to, dziecino i Z narodzenia Pana... Debiut okazał się sukcesem. Kortowiacy wyśpiewali I nagrodę (ex aequo z Dziecięco-Młodzieżowym Zespołem Ludowym „Koderki” z Łowicza) w wysokości 3 tys. zł w kategorii zespoły folklorystyczne.

- Wszystkie te kolędy to były nasze autorskie opracowania. Konkurencja była spora, ponieważ w naszej kategorii wystąpiło ok. 6 tys. zespołów. Byliśmy zadowoleni, bo, powiem szczerze, bardzo dobrze nam się tam śpiewało. Z racji specyfiki naszego zespołu, bierzemy udział głównie w festiwalach tanecznych, a przecież mamy bardzo bogaty repertuar, zwłaszcza kolęd. Pomyślałam więc, dlaczego nie spróbować? I okazało się to sukcesem! - nie kryje radości Natalia Bałdyga, która kieruje chórem w "Kortowie".

Jak dodaje Natalia Bałdyga, zespół nie ma jeszcze planów, na co przeznaczy nagrodę.

- Czekamy, aż opadną emocje. Wróciliśmy z Będzina w poniedziałek o 4 rano. Chcemy na razie cieszyć się i świętować. Jurorzy, gratulując mam nagrody, życzyli zdobycia w roku przyszłym Grand Prix - mówi Natalia Bałdyga.

Pandemia nieco krzyżuje plany zespołu. Mimo ograniczeń, "Kortowo" stara się występować. Duże koncerty zespół dał na przełomie października i listopada, występując w Warszawie i Białej Podlaskiej. Teraz przed Kortowiakami przygotowania do występów z okazji Święta Uniwersytetu, które odbędzie się 1 czerwca.

Formuła festiwalu w Będzinie jest otwarta. Wśród prezentowanych kolęd zgodnie z regulaminem jedna musi być obowiązkowo tradycyjną polską kolędą bądź pastorałką, Jury przyznaje nagrody w 11 kategoriach. Łącznie we wszystkich edycjach udział wzięło ponad 30 tysięcy uczestników.

mah

w kategorii