Kortowo inspiruje fotografów

budynek Starej Kotłowni
Miasteczko akademickie Kortowo często jest miejscem sesji fotograficznych. W sobotę 21 sierpnia pojawili się tu pasjonaci fotografii z grupy Właśnie Olsztyn. Bohaterką instameetu została Stara Kotłownia.

Instameety to spotkania ludzi z jednego miasta, zrzeszonych w grupach internetowych, na Instagramie lub Facebooku. Instameety wywodzą się od nazwy Instagram. W sobotę 21 sierpnia miejscem instameetu grupy miłośników fotografii Właśnie Olsztyn był budynek Starej Kotłowni w Kortowie. Efekty sesji można obejrzeć wpisując na Instagramie hashtag #wlasnieolsztyn lub #właśnieolsztyn lub wpisując hashtag #instameet_starakotlownia. 

- Stara Kotłownia wyróżnia się na tle innych budynków dzięki przeprowadzonej renowacji. Zaciekawiło nas również jej wnętrze. To dobre miejsce, żeby spróbować fotografii architektury, a przy okazji przybliżyć historię obiektu mieszkańcom - opowiada Marcin Jermolonek z Właśnie Olsztyn..

Profil Właśnie Olsztyn powstał w 2018 roku, na Facebooku śledzi go prawie 500 osób, a na Instagramie ponad 2 tys. Fotograficzne instameety organizowane są od 2019 r. Podobne grupy, integrujące mieszkańców, mają prawie wszystkie większe miasta w Polsce.

- To było dla nas inspiracją. Postanowiliśmy stworzyć taką społeczność również w Olsztynie. Nasza grupa jest bardzo zróżnicowana. Niektórzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z fotografią, inni mają już trochę doświadczenia, ale są też tacy, którzy zajmują się nią na co dzień. To co nas wyróżnia to brak barier, każdy jest u nas mile widziany. I nie ważne czy fotografujesz smartfonem, czy aparatem. Niepowtarzalna atmosfera spotkań sprawia, że każdy szybko odnajduję się w naszej grupie. Pokazujemy stolicę Warmii i Mazur z najlepszej i najciekawszej strony. Największą przyjemność sprawia nam wspólne odkrywanie nowych, często niedostępnych na co dzień miejsc. W Olsztynie jest wiele lokalizacji wartych uwagi - dodaje Marcin.

Budynek Starej Kotłowni nie jest jedynym obiektem w kortowskim kampusie, który został obfotografowany przez instagramerów.

- W 2018 roku odbyło się Mobile Photo Trip w Olsztynie czyli spotkanie miłośników fotografii mobilnej. Zostałem zaproszony do bycia przewodnikiem grupy ludzi z różnych miast w Polsce, którzy zgłosili się na to wydarzenie. Podczas tego spotkania odwiedziliśmy Bibliotekę Uniwersytecką. Zdjęcia, które wtedy wykonaliśmy nadal robią na mnie wrażenie. Chciałbym w przyszłości odwiedzić bibliotekę z naszą olsztyńską grupą - mówi Marcin.

Wpisując na Instagramie hashtag #wlasnieolsztyn lub #właśnieolsztyn można obejrzeć wiele wyjątkowych zdjęć wykonanych nie tylko przez członków grupy, ale też i turystów odwiedzających stolicę Warmii i Mazur.

Marcin Jermolonek tak mówi o sobie: od urodzenia mieszkam w Olsztynie. Fotografia to moja pasja i odskocznia od codzienności. Gdybym miał wybrać ulubioną dziedzinę, to jest nią fotografia krajobrazowa. Na znajomych największe wrażenie robią moje zdjęcia wykonane w odbiciu tafli wody. Uważam, że najlepszy aparat to ten, który akurat masz przy sobie. Taką swobodę daje mi fotografowanie smartfonem, ale gdy wybieram się w plener pozostaję wierny lustrzance.

Budynek Starej Kotłowni to jedna z perełek architektonicznych Olsztyna. Powstał pod koniec XIX wieku. Został zrewitalizowany dzięki Programowi Operacyjnemu Rozwój Polski-Wschodniej 2007-2013. Obecnie znajduje się tu m.in. sala posiedzeń Senatu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Centrum Wystawiennicze UWM, sale wykładowe i seminaryjne.

W budynku można oglądać zachowane oryginalne XIX-wieczne fragmenty pierwotnego wyposażenia, a także zabytkową więźbę drewnianą. Podczas prac konserwatorskich odsłonięte zostały także kamienne skarpy otaczające obiekt i brukowane nawierzchnie.

Zdjęcia można oglądać na profilu facebookowym Właśnie Olsztyn oraz na oficjalnym profilu UWM na Instagramie.

mah
fot. grupa Właśnie Olsztyn, B. Woźniak

w kategorii