Jadalny krajobraz dr. Mariusza Antolaka

dr Mariusz Antolak z podopiecznymi
Fundacja ”W krajobrazie” powstała w 2018 roku po to, aby uczyć innych życia w zgodzie z naturą. Jej wolontariusze razem z uczniami szkół projektują i wykonują jadalne ogrody o szerokim przeznaczeniu.

O fundacji opowiada dr inż. arch. Mariusz Antolak z Katedry Architektury Krajobrazu na Wydziale Rolnictwa i Leśnictwa UWM, jej założyciel.

- Panie Doktorze, kiedy powstała fundacja?
- Fundacja "W krajobrazie" do rejestru stowarzyszeń została wpisana w kwietniu 2018 r., jednak początki naszych działań sięgają kilkunastu lat wstecz. Od wielu lat działałem społecznie - prowadząc warsztaty, szkolenia, wykłady i zakładając ogrody przyszkolne. To moja pasja. Fundację założyłem, bo zaobserwowałem duże zainteresowanie takimi działaniami i stwierdziłem, że czas najwyższy to w końcu sformalizować.

- Czym się zajmuje fundacja i jak wiele osób jest zaangażowanych w jej działalność?
- Wolontariuszami fundacji są głównie studenci i absolwenci olsztyńskiej architektury krajobrazu. Doradzają nam też specjaliści z innych dziedzin. Są to osoby, które utożsamiają się z wizją, misją i wartościami fundacji. Działamy lokalnie i międzynarodowo. Specjalizujemy się w ogrodnictwie, ochronie środowiska i architekturze krajobrazu. Uczymy życia w zgodzie z naturą. Naszą pasją jest edukacja. Uczymy osoby w różnym wieku, jednak najczęściej współpracujemy z najmłodszymi. Zajęcia prowadzimy na żywo i online. W dużych miastach i w maleńkich wsiach. Z osobami pełnosprawnymi i z niepełnosprawnościami. Opowiadamy o naszych projektach, o naszych podróżach i stylu życia. O projektowaniu, roślinach, produkcji żywności, zmianach klimatu. Inspirujemy i zarażamy pasją.

- Czym aktualnie się zajmujecie?
- Rok 2020, mimo pandemii, był bardzo intensywny, bo udało się nam w końcu pozyskać kilka grantów. Od czerwca prowadzimy Leśną Polanę Edukacyjną „Stacja Permakultura" (grant „Moje miejsce na Ziemi Fundacji Orlen). Dzięki projektowi, przy siedzibie fundacji zbudowaliśmy bazę edukacyjną, w której szkolimy w zakresie ekologicznego ogrodnictwa. Uczymy jak żyć w zgodzie z naturą, wykorzystując zasady permakultury i produkując własną żywność. We współpracy z TV Kortowo nagraliśmy tu m. in. filmy instruktażowe, które prezentowaliśmy podczas Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki.

Kolejnym dużym grantem jest Think Tank Obywatelski „W Krajobrazie" (grant NIW-CRSO, PROO4). W tym projekcie podejmujemy współpracę doradczą i ekspercką z urzędami gmin, urzędami marszałkowskimi, przedsiębiorcami i mieszkańcami. Doradzamy w zakresie ochrony środowiska, planowania przestrzennego i świadomego kształtowania krajobrazu. Prowadzimy wykłady i warsztaty popularyzujące naukę w szkołach średnich i podstawowych w Polsce i za granicą. Promujemy studiowanie na naszym Uniwersytecie.

- Co do tej pory udało się zrobić?
- Do tej pory wykonaliśmy liczne ogrody przyszkolne, przeprowadziliśmy różnorodne warsztaty i wykłady. Naszym flagowym przedsięwzięciem jest międzynarodowy projekt Global Garden Project, zainicjowany w 2015 r. w slumsie Mathare (Nairobi, Kenia). Razem z uczniami szkół projektujemy i wykonujemy jadalne ogrody o szerokim przeznaczeniu. Realizujemy warsztaty z projektowania, zakładania i pielęgnowania ogrodów. Ogrody powstały m. in. w Polsce, Kenii i Republice Zielonego Przylądka. Kolejne planujemy zrealizować w najbliższych latach w Ghanie i Indonezji. Relację z naszych wyjazdów można było śledzić wielokrotnie w uniwersyteckiej „Bibliotece Podróżnika". Mam przygotowane już kolejne prezentacje i nie mogę doczekać się, aby podzielić się wrażeniami z wizyt na Islandii i w Togo.

- Jakie macie plany na przyszłość?
- Aktualnie pracujemy nad projektem określanym jako Edible landscape (jadalny krajobraz). Jeśli uda się pozyskać odpowiednie środki, będziemy budowali z mieszkańcami podolsztyńskich gmin otwarte, społecznościowe ogrody jadalne – miejsca integracji sąsiedzkich.

- Jak można was wesprzeć?
- Jesteśmy organizacją pożytku publicznego, więc można nam przekazać 1% podatku z rocznych rozliczeń z Urzędem Skarbowym (KRS 0000729566). Działania Fundacji można wspierać przez cały rok, przekazując na nasze konto darowizny. Można je oczywiście odpisać od podatku. (Numer konta: 06 1140 2004 0000 3102 7763 6710 z dopiskiem "Darowizna na cele statutowe"). Można zostać naszym sponsorem lub wrzucić symboliczną złotówkę do puszki, bo od kilku lat prowadzimy również zbiórkę publiczną. Niektóre firmy przekazują nam np. elementy wyposażenia ogrodu dydaktycznego, w którym prowadzimy zajęcia. Nawet polubienie i obserwowanie naszych stron w mediach społecznościowych jest dla nas ważne. Bardzo nas cieszy każdy rodzaj wsparcia, bo jest bodźcem do działania. Utwierdza nas w tym, że jesteśmy potrzebni.

Sylwia Zadworna

Więcej o działaniach Fundacji „W krajobrazie":
https://www.facebook.com/FUNDACJA.W.KRAJOBRAZIE
https://www.wkrajobrazie.org.pl

Wsparcie:
Przekaż 1% - KRS 0000729566
Numer konta: 06 1140 2004 0000 3102 7763 6710 z dopiskiem "Darowizna na cele statutowe"