Prof. Grzybowski z nagrodą Międzynarodowego Towarzystwa Chirurgii Refrakcyjnej

prof. Grzybowski przy zdjęciu Ksawergo Gałęzowskiego - prekursora nowczesnej okulistyki
Prof. n. med. Andrzej Grzybowski z Wydziału Lekarskiego UWM otrzymał prestiżową nagrodę "Founders' Award" Międzynarodowego Towarzystwa Chirurgii Refrakcyjnej. Jest pierwszym Polakiem nagrodzonym przez to towarzystwo.

Nagrodę prof. Grzybowski otrzymał podczas konferencji Amerykańskiej Akademii Okulistycznej, najważniejszej konferencji okulistycznej na świecie, która odbywała się w Nowym Orleanie od 12 do 15 listopada.

- To dla mnie wielka radość. Międzynarodowe Towarzystwo Chirurgii Refrakcyjnej (International Society of Refractive Surgery ISRS) jest partnerem Amerykańskiej Akademii Okulistycznej i zrzesza członków z ponad 90 krajów. Organizuje najważniejsze spotkanie specjalistów chirurgii zaćmy i chirurgii refrakcyjnej podczas Dnia Refrakcji (AAO-Subspeciality Refractive Day), którego jest organizatorem. Jestem pierwszym Polakiem nagrodzonym przez to towarzystwo – mówi prof. Grzybowski.

lek

Prof. n. med. Andrzej Grzybowski jest kierownikiem Katedry Okulistyki na Wydziale Lekarskim UWM, jedynym polskim okulistą, który znalazł się na liście 2% najbardziej rozpoznawanych naukowców świata przygotowanej przez Uniwersytet Stanforda. W lutym br. otrzymał nagrodę Ministra Edukacji i Nauki za znaczące osiągnięcia naukowe. Bierze udział w przygotowywaniu standardów leczenia krótkowzroczności dla Amerykańskiej Akademii Okulistycznej oraz Europejskiego Towarzystwa Okulistycznego. Niedawno wydawnictwo Springer wydało książkę pod red. prof. Grzybowskiego pt. „Artificial Intelligence in Ophthalmology" (Sztuczna inteligencja w okulistyce). Według rankingu Expertscape Worldwide profesor został sklasyfikowany na 1. miejscu na świecie w zakresie leczenia zaćmy i na 2. miejscu na świecie w zakresie operacji zaćmy. Prof. Grzybowski jest także uznanym historykiem medycyny, a w szczególności okulistyki. Ma na tym polu także publikacje w naukowych czasopismach, a nawet międzynarodowe nagrody. Za zasługi w krzewieniu pamięci historycznej Wielkopolska Izba Lekarska niedawno przyznała mu nagrodę.

Na zdj. prof. Grzybowski przy zdjęciu Ksawergo Gałęzowskiego - prekursora nowczesnej okulistyki polskiej i światowej

w kategorii