Dzień z Ekonomią na UWM w trybie online

Dzień z ekonomią 2019 rok
Jak założyć swój własny biznes, jak być przedsiębiorczym w czasach pandemii i czy księgowość może być pasjonująca? Tego, a także jak się studiuje na Wydziale Nauk Ekonomicznych UWM można było się dowiedzieć podczas Dnia z Ekonomią (21.04.)

Tradycją Wydziału Nauk Ekonomicznych UWM jest to, że co roku zaprasza studentów oraz kandydatów na studia na Dzień z Ekonomią. W tym roku z powodu pandemii spotkania i prelekcje odbyły się w formie online.

Jednym z punktów Dnia z ekonomią była prezentacja oferty kształcenia. Wydział Nauk Ekonomicznych oferuje 3 kierunki studiów: ekonomię, zarządzanie oraz zarządzanie i inżynierię produkcji. Opowiadali o nich prof. Mariola Grzybowska-Brzezińska, dziekan wydziału oraz dr Tomasz Wierzejski, prodziekan ds. kształcenia.

- Ekonomistą chciałem zostać, odkąd pamiętam i nie żałuję swojego wyboru. Kiedyś wydawało mi się, że ekonomia to jest liczenie rachunków, matematyka i tego typu zadania. Dzisiaj już dobrze wiem, że ekonomia jest nauką społeczną. Coraz bardziej uważam, że ekonomia jest wręcz elementem psychologii, a te narzędzia ilościowe, matematyczne to tylko taki drobny dodatek. Ekonomia stawia w środku swojego zainteresowania człowieka i jego codzienne decyzje. Decyzje nie tylko przedsiębiorcy, producenta, ale także każdego z nas jako konsumenta. Jest to nauka bardzo użyteczna - mówił o kierunku ekonomia dr Tomasz Wierzejski.

- Wspólnie ze studentami, absolwentami i pracodawcami tworzymy program kształcenia. Bardzo często pytamy ich o to, co możemy poprawić, co należy wprowadzić, a co zmienić. Idziemy w kierunku upraktyczniania studiów i pokazywania studentom rzeczywistości, z którą się zetkną w praktyce biznesowej. Wprowadzamy różnego rodzaju formy gier strategicznych, które cieszą się ogromną popularnością. Studenci konkurują ze sobą na wirtualnych rynkach, ale ich decyzje, emocje i zaangażowanie są bardzo realne. Niekiedy musimy studzić te emocje - dodała prof. Mariola Grzybowska-Brzezińska.

Dzień z Ekonomią to wydarzenie, które umożliwia zainteresowanym także spotkać się z pracodawcami i przedstawicielami firm współpracujących z Wydziałem Nauk Ekonomicznych. Władze wydziału zaprosiły w tym celu praktyków z wieloletnim doświadczeniem. Mariusz Pugowski i Marcin Burza opowiadali o tym, jak założyć swój własny biznes, a także o przedsiębiorczości w czasach pandemii. Piotr Raczyński - właściciel firmy Polyend opowiedział z kolei o roli pasji w zarządzaniu. Czy księgowość może być pomysłem na życie? Czy może być pasjonująca? Na te pytania starali się odpowiedzieć Sławomir Stachowski (Kancelaria Biegłego Rewidenta Sławomir Stachowski, Stowarzyszenie Księgowych w Polsce) oraz Mateusz Kowalski (Rada Uczelniana Samorządu Studenckiego UWM).

W trakcie Dnia z ekonomią odbył się także konkurs w 3 turach - „Wielcy polscy ekonomiści". Osoby, które jako pierwsze udzieliły poprawnych odpowiedzi na konkursowe pytania stały się posiadaczami srebrnej monety o nominale 10 zł z wizerunkiem Adama Heydla.

- Zapraszam na Wydział Nauk Ekonomicznych. Warto u nas studiować, ponieważ oferujemy ciekawe kierunki a zajęcia prowadzi wykwalifikowana kadra. Kształcimy przyszłych pracodawców. Studiowanie u nas to niezapomniana przygoda - podsumowała dziekan.

Na zdj. Dzień z ekonomią 2019 rok.

syla