Biblioteka w chmurze

Pierwsze spotkanie dotyczące wdrożenia systemu bibliotecznego Alma
Biblioteka Uniwersytecka UWM wdraża chmurowy system biblioteczny Alma. Dzięki niemu dołączy do grona najnowocześniejszych tego typu placówek na świecie.

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski podpisał umowę ze spólką Ex Libris na dostawę systemu bibliotecznego Alma wraz z multiwyszukiwarką zasobów bibliotecznych Primo VE. Pierwsze spotkanie rozpoczynające projekt odbyło się 18 października i wzięli w nim udział przedstawiciele firmy Ex Libris, Centrum Innowacji i Transferu Technologii oraz pracownicy Biblioteki Uniwersyteckiej.

- Firma Ex Libris jest czołowym światowym dostawcą rozwiązań chmurowych dla bibliotek, a system Alma i multiwyszukiwarka Primo to najnowocześniejsze rozwiązania typu cloud computing realizujące potrzeby wszystkich typów bibliotek - wyjaśnia dr inż. Scholastyka Baran, dyrektorka Biblioteki Uniwersyteckiej UWM.

System chmurowy Alma został wdrożony już w ponad 1800 instytucjach, 50 konsorcjach i 30 krajach.

- Wśród uczelni zagranicznych, które wdrożyły Almę znajdują się m.in. takie uniwersytety jak: Cambridge, Harvard czy Oxford, czyli najbardziej renomowane ośrodki akademickie na świecie. W Polsce do tej pory ten system został zaimplementowany na 3 uczelniach: Uniwersytecie Jagiellońskim w 2019 r., Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w 2020 r. i w tym roku na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zatem Uniwersytet Warmińsko-Mazurski będzie 4. uczelnią w kraju, która ten system biblioteczny będzie miała u siebie. To ogromne osiągnięcie. Biblioteka Uniwersytecka UWM dołączy do grona najnowocześniejszych bibliotek na świecie – podkreśla dr inż. Scholastyka Baran.

Wdrożenie nowego systemu potrwa kilka miesięcy. Praca w nim zaplanowana jest na początek kwietnia 2022 r.

- Implementacja nowego systemu bibliotecznego zapewni realizację misji biblioteki na najwyższym światowym poziomie. Wdrożone rozwiązania usprawnią nie tylko procesy biblioteczne, ale również pracę samych bibliotekarzy. Nowy system umożliwi zintegrowane zarządzanie zasobami tradycyjnymi, jak i elektronicznymi – mówi dyrektorka.

Obecny system biblioteczny, którego biblioteka używa, czyli zintegrowany system biblioteczny Aleph, umożliwia zarządzanie tylko zasobami tradycyjnymi.

- System Alma jest systemem chmurowym, czyli jest przygotowany do pracy z serwerów chmurowych bez opcji instalacji lokalnej, dzięki czemu biblioteki mogą zrezygnować z kosztów drogiego zaplecza serwerowego. Cała obsługa odbywa się poprzez przeglądarkę internetową, co pozwoli bibliotece uniezależnić się od systemu operacyjnego, który jest zamontowany na stacjach roboczych. Bibliotekarze będą mogli stać się bardziej mobilni i będą mogli obsługiwać użytkowników np. ze smartfona czy tabletu. Plusem systemu chmurowego jest także to, że podobnie jak inne aplikacje mobilne, jest aktualizowany raz w miesiącu, dzięki czemu będziemy mieć cały czas dostęp do najnowszej wersji – podsumowuje dr inż. Scholastyka Baran.

Menadżerem wdrożenia ze strony Ex Libris jest Aleksander Gniot, a kierownikiem projektu Zofia Możeluk z CIiTT. Wsparcie techniczne zapewni Paweł Przytuła. W zespole projektowym, w skład którego weszli pracownicy Biblioteki Uniwersyteckiej UWM, znalazło się 13 osób. Ich zadaniem będzie m.in. dostarczanie niezbędnych informacji do migracji danych i konfiguracji systemu, testowanie systemu na bieżąco, przekazywanie wiedzy o Almie pozostałym pracownikom biblioteki.

System biblioteczny Alma został kupiony z Programu Rozwoju Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

syla

w kategorii