Będziemy o nich wiecznie pamiętać

delegacja rektorów składa kwiaty pod Kamieniem Katyńskim
Co roku w kwietniu pod pamiątkowym głazem w Alei Ofiar Katyńskich władze Uniwersytetu, przedstawiciele studentów i pracowników składają w dowód pamięci wieńce oraz zapalają znicze.

Czczą w ten sposób pamięć ponad 20 tys. polskich oficerów, policjantów, urzędników państwowych i naukowców, zamordowanych w 1940 r. w lasach Katynia, Miednoje, Bykowni, Charkowa. W tym roku uroczystość odbyła się 13 kwietnia. Uczestniczył w niej rektor UWM Jerzy Przyborowski, prorektorzy, kanclerz UWM, dyrektor gabinetu rektora, przedstawiciele ZNP i NSZZ Solidarność oraz Rady Osiedla Kortowo. Z powodu pandemii wyjątkowo nie pojawili się członkowie stowarzyszenia „Rodzina Katyńska” i proboszcz parafii akademickiej. Przewodniczył uroczystości rektor UWM.

- Siedemnastego listopada 2007 r. Sejm RP ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Od tego czasu rokrocznie oddajemy hołd osobom złożonym na ojczyźnianym ołtarzu, pomordowanym w wielu miejscach na mocy zbrodniczego rozkazu najwyższych władz sowieckich w marcu 1940 r. 17 września 1939 r zostaliśmy jako państwo zdradziecko zaatakowani przez Związek Sowiecki w wyniku porozumienia zawartego między nazistowskimi Niemcami i Związkiem Sowieckim, znanym jako pakt Ribbentrop- Mołotow. Zginęły elity naszego narodu, ponad 21 tys. oficerów Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza, oficerów policji, a także wielu urzędników. Podniesiono zdradziecką rękę na elitę polskiego narodu. Dzisiaj winniśmy oddać im hołd i przyrzec, że będziemy o nich wiecznie pamiętać. Cześć i chwała poległym – podkreślił rektor.

Dwadzieścia sześć osób pomordowanych w Katyniu to krewni naukowców związanych z Kortowem. To ku ich pamięć złożono na Górce Kortowskiej kamień.

lek, fot. Katarzyna Wróblewska

w kategorii