Aleksandra Piotrowska nakręciła film i zdobyła nagrodę

zwyciężczyni konkursu
Znamy wyniki konkursu dla studentów na etiudę filmową „Jak to jest być studentem online?”. Zwyciężczynią została Aleksandra Piotrowska, studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej UWM.

Już po raz piąty Instytut Nauk Pedagogicznych Wydziału Nauk Społecznych przy współpracy  Olsztyńskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego zorganizował konferencję naukową z cyklu "Dziecko - cyfrowy tubylec w szkole. Problemy i wyzwania" (11.12.). W tym roku tematem spotkania była cyfrowość w kontekstach akademickich. Jednym z punktów konferencji było rozstrzygnięcie konkursu dla studentów na etiudę filmową „Jak to jest być studentem online?" – przedstawia dr hab. Marzenna Nowicka, Prof. UWM – Przewodnicząca Olsztyńskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego. 

Skład Kapituły Konkursu był następujący: Przewodniczący dr Wiktor Sawczuk i Członkinie: dr Maria Radziszewska, dr Małgorzata Sławińska, dr Monika Grochalska, a także Członkini Honorowa Kapituły Konkursu dr hab. Marzenna Nowicka, prof. UWM.

Studenci mogli przesyłać nagrania prezentujące ich "codzienność online" do 30 listopada. Mogli poruszać takie zagadnienia, jak kształcenie akademickie w trybie online, kontakty społeczne i komunikacja studentów w świecie cyfrowym, kultura studencka online czy media i technologie cyfrowe w życiu codziennym studenta.

- Ocena prac objęła wartość artystyczną, czyli oryginalność, indywidualność podejścia, estetykę i formę przedstawienia, ale również wartość merytoryczną, czyli zgodność z tematyką konkursu - wyjaśnia dr Wiktor Sawczuk, adiunkt w Katedrze Pedagogiki Specjalnej i Resocjalizacji, przewodniczący kapituły konkursu.

Zwyciężczynią została Aleksandra Piotrowska, studentka I roku studiów II stopnia dziennikarstwa i komunikacji społecznej Wydziału Humanistycznego.

- Informacje na temat konkursu przekazała mi moja opiekun roku dr Magdalena Golińska-Konecko. Bardzo mnie motywowała do zrealizowania tego filmu, za co jej bardzo dziękuję - mówi Aleksandra.
Aleksandra Piotrowska łączy pracę zawodową ze studiowaniem i to właśnie pokazała w swoim filmie.

- Dla chcącego nic trudnego, jak to się mówi, ale jest to ciężkie zadanie. W tym momencie, kiedy jesteśmy w trybie nauki zdalnej, jest ono trochę ułatwione. Widać to w moim filmie. Na przykład jadąc do pracy mogę słuchać wykładów. Mogę też łączyć wykłady z wieloma innymi codziennymi czynnościami w domu, więc jest to duże ułatwienie - wyjaśnia Aleksandra.

Studia online mają też jednak swoje minusy. Jednym z nich jest przede wszystkim brak kontaktu na żywo z koleżankami, kolegami i wykładowcami.

- Moi drodzy, kochani studenci, wiem, że za sobą tęsknicie i życzę nam, żebyśmy jak najszybciej wrócili na uczelnię, żebyśmy mogli zobaczyć nasze koleżanki, kolegów, wykładowców, bo po prostu bardzo za nimi tęsknimy - podsumowuje Aleksandra.

2. miejsce w konkursie ex aequo zajęli Alicja Maciejewska, studentka II roku biologii stosowanej (Wydział Biologii i Biotechnologii) oraz Adam Żejmo, student III roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej (Wydział Humanistyczny). Wyróżniona została także Paulina Kajdanowicz, studentka I roku studiów II stopnia pedagogiki (Wydział Nauk Społecznych).

Fundatorami i sponsorami nagród były: Olsztyński oddział Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego oraz MediaMarkt Olsztyn, który od kilku lat wspiera konkurs.

Relację z rozstrzygnięcia konkursu i wręczenia nagród, w tym etiudę filmową, która zdobyła I miejsce, można obejrzeć na stronie YouTube UWM oraz stronie Olsztyńskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego, gdzie również są zamieszczone pozostałe nagrodzone etiudy.

 

syla