18. Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki rozpoczęte

eksperymenty z wykorzystaniem ciekłego azotu
Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki w tym roku odbywają się po raz 18. Tort urodzinowy z logo imprezy pokroił rektor prof. J. Przyborowski. Festiwal wkroczył w dorosłość. Oficjalne rozpoczęcie imprezy, transmitowane z Kortosfery, rozpoczęło się od eksperymentów z użyciem heksafluorku siarki, helu i ciekłego azotu.

W tym roku, z powodu pandemii koronawirusa, wykłady, warsztaty czy wycieczki odbywają się w małych grupach oraz online. Pierwszym gościem Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki był rektor prof. Jerzy Przyborowski, który opowiedział o prowadzonych na Uniwersytecie badaniach.

- Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki na stałe wpisały się w kalendarz uniwersyteckich wydarzeń. Nie da się przecenić popularyzacji nauki. Chcemy, aby społeczeństwo miało świadomość, w jaki sposób powstają wynalazki i jak pracują naukowcy. Chcemy również obudzić u najmłodszych gen naukowca i rozwijać kreatywność, aby w przyszłości stali się naszymi studentami, a później być może i pracownikami – podkreślał rektor, zapraszając do wzięcia w udziału w pokazach i warsztatach.

Przez 3 dni – od 23 do 25 września – za sprawą Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki, każdy może poczuć się studentem, badaczem, naukowcem. W tym roku organizatorzy wydarzenia musieli dostosować program do aktualnych wytycznych Ministerstwa Zdrowia i obowiązujących obostrzeń, związanych z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2.

- Zajęcia odbywają się w formie hybrydowej, czyli częściowo bezpośrednio, ale w małych grupach do 15 osób z zachowaniem reżimu sanitarnego i częściowo zdalnie. Rejestracja rozpoczęła się 10 września. I tradycyjnie już, po jej uruchomieniu, najbardziej atrakcyjne zajęcia zostały szybko zarezerwowane – wyjaśnia Anna Smoczyńska, kierownik Biura ds. Nauki, koordynatora projektu.

Chociaż pandemia koronawirusa nie pozwoliła zorganizować imprezy w takiej formie, jak w poprzednich latach, to jedno się nie zmieniło. Na miłośników nauki czekają bardzo atrakcyjne wykłady, pokazy, warsztaty, wycieczki, konkursy i wystawy. Wszystkie zajęcia organizatorzy podzielili na 7 grup tematycznych, obejmujących bardzo szeroki zakres wiedzy: od humanistyki, poprzez nauki ścisłe, biologiczne, medyczne, aż po ekonomię, nauki społeczne i sztukę. Każdy znajdzie coś na miarę swoich zainteresowań. Możńa poznawać tajniki malarstwa olejnego, wybrać się do roślinnej apteki, odkryć tajemnice gleby a nawet podziwiać uniwersytecką kolekcję dalii - online. Ostatnie zajęcia kończą się późnym wieczorem.

Tajemnice Płocidugi

Pierwsze atrakcje czekały na pasjonatów nauki już o 7.00 rano. O tej porze prof. Stanisław Czachorowski z Katedry Ekologii i Ochrony Środowiska zapraszał na wirtualny spacer Łynostradą, brzegiem nie istniejącego już jeziora Płociduga.  Dodatkową atrakcją były umieszczone na trasie spaceru qr kody. Po ich zeskanowaniu można było posłuchać ciekawostek przyrodniczych i etnograficznych , dowiedzieć się, jakie rośliny, grzyby i zwierzęta można spotkać w mieście w dolinie Łyny.

Dla zuchwałych tropicieli przyrodniczych tajemnic prof. Czachorowski przygotował także spacer nocą, przy latarkach.

Chemiczna magia

Ciekawe pokazy i zajęcia odbywały się też w uniwersyteckim kampusie. Wykładowcy z Katedry Chemii - dr inż. Agnieszka Bęś i dr inż. Kazimierz Warmiński udowadniali, że chemia to pasjonująca dziedzina wiedzy. I... magiczna.

- Dziś, po raz pierwszy w historii Dni Nauki organizujemy nie warsztaty ale pokaz pod nazwą Magiczne właściwości gazów. Przedstawimy i te superciężkie, np. sześciofluorek siarki, i bardzo lekkie gazy, jak np. hel. Pokażemy suchy lód. Będą zamrożone róże, spróbujemy też zamrozić w ciekłym azocie banany. Słowem, będzie się działo! A w ciągu kolejnych dni zapraszamy na warsztaty. Mamy również zajęcia online, dla tych, którzy nie mogą tu do nas przyjechać. Na wszystkich zajęciach stacjonarnych mamy już komplet gości - mówi dr A. Bęś.

Przed aulą im. M. Kotera czekały już na pokaz dzieci z kl. III z Niepublicznej Szkoły Podstawowej Piątka.

- Mamy nadzieję, że zobaczymy coś magicznego! Wybieramy się też na warsztaty o kosmosie. W ubiegłym roku również uczestniczyliśmy w Dniach Nauki, na tegoroczne pokazy dzieci czekały z niecierpliwością. Same wybierały zajęcia - opowiada nauczycielka Kaja Ziółkowska.

Las w szkatułce

Przed siedzibą Wydziału Biologii ustawiła się przyczepa edukacyjna Nadleśnictwa Olsztynek. Tu można było obejrzeć las w szkatułce, czyli mobilne stanowisko edukacji leśnej.

- Pokazujemy obieg wody w przyrodzie i wszystkie główne atuty naszego nadleśnictwa - zbiorniki retencyjne w Glaznotach i Mielnie. Opowiemy o wszystkich ciekawych rzeczach, które są w naszym nadleśnictwie. Nadleśnictwo prowadzi np. centrum rehabilitacji dzikich zwierząt w Napromku - opowiadają Justyna Siniuk i Anna Pawlak, pracownice nadleśnictwa i absolwentki leśnictwa UWM.

- Dobrze jest przyjechać znowu do Kortowa - dodają.

Przyczepę edukacyjną odwiedziło już kilka grup przedszkolaków. Spore zainteresowanie i respekt wzbudzała w dzieciach wypchana wydra.

Oprócz pokazów, warsztatów i wycieczek edukacyjnych, organizatorzy przygotowali w tym roku niespodziankę - nieformalnie zadebiutowała nowo wybudowana Kortosfera. Tam umiejscowiono studio telewizyjne i radiowe i tam odbyła się tegoroczna inauguracja Dni Nauki i Sztuki. Do uczestnictwa w zajęciach zachęcał  też rektor prof. Jerzy Przyborowski, który był gościem specjalnym w studiu.

- Łącznie odbędzie się ponad 500 wydarzeń o charakterze edukacyjnym i artystycznym, które są skierowane do wszystkich grup wiekowych - od najmłodszych do najstarszych mieszkańców Olsztyna oraz całego regionu Warmii i Mazur. Wychodzimy z założenia, że nauka, przekazywana w inny niż zwykle sposób, może również wspomagać codzienną działalność szkoły. Zadbaliśmy również o to, aby nie zabrakło wydarzeń o charakterze rodzinnym. Wspólne „podglądanie" nauki czy przygotowywanie eksperymentów są świetną okazją do twórczego spędzania czasu z rodziną – podkreśla Anna Smoczyńska.

Organizatorem Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki jest Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Wspierają go także wieloletni i nowi partnerzy, którymi są zarówno instytucje naukowe, jak i kulturalne z miasta i regionu. Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki dofinansowane są z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki" Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Głównym sponsorem jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A.

mah, syla

Aktualne informacje dotyczące wydarzenia znajdują się na Facebooku: https://www.facebook.com/ODN.UWM/ oraz na stronie www.dninauki.uwm.edu.pl .

w kategorii